
Позбавлення батьківських прав: «За» та «Проти»
Позбавлення батьківських прав: «За» та «Проти».
«Основовну відповідальність за забезпечення
необхідного рівня життя дитини несуть її батьки».
(«Конвенція про права дитини»)
Позбавлення батьківських прав, Одеса — Адвокатські послуги
Основні права дитини закріплені не тільки в міжнародних нормативних актах, але й в законах нашої держави. На жаль, на практиці, багато з нас стикаються з ситуацією, коли батьки абсолютно не турбуються про своїх дітей, не приділяють їм належної уваги, не забезпечують необхідний рівень життя.
Законодавець, переслідуючи мету максимально захистити права дитини, прийняв ряд статей, спрямованих на захист прав дитини. Зокрема, мова йде про статтю 164 Сімейного кодексу України, а саме про позбавлення батьківських прав.
Позбавлення батьківських прав є найбільш жорсткою мірою відповідальності, яка застосовується до недбалих батьків. Крім того, прийняти такі заходи до батьків може тільки суд.
Законодавець в статті 164 Сімейного кодексу України визначає виключний перелік підстав для позбавлення батьківських прав. До таких підстав належать умисні дії або бездіяльність, які порушують законні права та інтереси дитини, а саме:
- ухиляються від виконання своїх обов’язків з виховання дитини;
- жорстоко поводяться з дитиною;
- є хронічними алкоголіками або наркоманами;
- вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, змушують її просити милостиню та блукати без мети.
Крім того, Родичі можуть бути позбавлені батьківських прав у разі, якщо вони не забирали дитину з пологового будинку або іншого медичного закладу без поважної причини і не проявляли батьківської турботи стосовно неї впродовж шести місяців, а також у разі засудження одного з батьків за вчинення умисного злочину щодо дитини.
У своєму Постанові «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення та про позбавлення і відновлення батьківських прав» № 3 від 30.03.2007 р. Пленум Верховного Суду України звертає увагу на те, що про ухилення батьків від виконання своїх обов’язків можна говорити у випадках, коли батьки не дбають про фізичний та духовний розвиток дитини, її навчання та підготовку до самостійного життя. Також ухилення батьків від виконання своїх обов’язків може свідчити про ситуації, коли батьки не забезпечують дитину достатньою харчуванням та медичним доглядом.
Як вже зазначалося раніше, питання про позбавлення батьківських прав вирішується лише у суді та виключно за позовною заявою певних осіб, вичерпний перелік яких надано в ст. 165 Сімейного кодексу України. Згідно зі ст. 165 Сімейного кодексу України, позивачем у справі про позбавлення батьківських прав може виступати: один із батьків, опікун, піклувальник, особа, в родині якої проживає дитина. Крім того, до осіб, уповноважених подавати подібні позовні заяви, також належать медичний заклад, навчальний або інше дитяче установа, у якому перебуває дитина, а також прокурор. Законодавець також надає самому дитині, яка досягла 14-річного віку, право звернутися до суду з подомовою заявою.
Беручи до уваги той факт, що позбавлення батьківських прав є найбільш тяжкою формою відповідальності для батьків, Пленум Верховного суду України звертає увагу судів на те, що при розгляді подібної категорії справ слід оцінювати всі фактори, що впливають на позбавлення батьківських прав, як в загальному, так і в окремості. Не варто забувати про те, що, передусім, це не покарання для батьків, а форма захисту прав дитини. Саме тому, багато судів, часто при розгляді даної категорії справ, приймають рішення про відмову в задоволенні позовних вимог та обмежуються лише попередженням для нерадивого батька.
Спори про лишення батьківських прав — одна з найбільш складних категорій справ у сфері сімейного права, переважно через те, що подібні спори завжди стосуються інтересів дітей і затримуються не тільки юридичними, а й психологічними аспектами кожної конкретної ситуації. Крім того, успіх позитивного розгляду справи залежить від багатьох факторів: грамотно складеного позовного заявлення (відгуку на позовне заявлення), юридично правильно підібраного пакета документів, жорсткої та юридично обґрунтованої позиції на суді.
Наші юристи мають позитивний досвід розгляду даної категорії справ. Ми готові запропонувати Вам допомогу у:
підготовці обґрунтованого позовної заяви;
підготовці відгуку на позовну заяву;
підготовці необхідного пакета документів;
захисті Ваших інтересів у суді.
Вартість та строки залежать від поточного стану справ.
Не витрачайте час марно, не заощаджуйте на юридичних послугах, заощаджуйте сласний час та нерви, а Ми виправдаємо Вашу довіру.
За юридичною допомогою та консультаціями звертайтесь за телефонами:
(048) 777-14-10; (093) 829-80-21; (067) 59-312-59;
E-mail: law@jurisprudent.ua м. Одесса, вул. Тіниста 15